Şimdi AraNeredeyiz

Kalp vücudumuzda kan pompalama görevini gören ve önemli işlevleri olan bir organımızdır. Kalp sağlığını korumak ve kalbi rahatlatmak yaşam kalitenizi olumlu anlamda etkiler. Kalp sağlığını korumak için yapılması gerekenler.

 

Bol bol su içmek

 

İçkiden, sigaradan ve bunlar gibi zararlı maddelerden kaçınmak

 

Diyaframdan gün içerisinde sık sık nefes almak

 

Domates, ıspanak, elma ve fındık gibi kalbe iyi gelen besinleri olabildiğince sık tüketmek

 

Gün içerisinde tempolu yürüyüş gibi kalbe iyi gelecek egzersizler yapmak

 

Stres, üzüntü ve sinir gibi kalbe zarar verecek duygulardan kaçınmak

 

Yukarıda belirtilen maddeler hayata geçirilir ve düzenli bir şekilde uygulanırsa kalp oldukça, rahatlar korunur ve yaşam kaliteniz olumlu anlamda ilerler, kalp sağlığı korunursa diğer organlarda daha kaliteli çalışır.

 

Kalp Krizi Nedir ve Nasıl Korunur?

 

Kalp krizini kadın, erkek herkes geçirebilir. Kalp krizi kalbin oksijen görevinden sorumlu, koroner damarlarındaki tıkanıklıktan dolayı meydana gelir. Kalp krizi göğüste 15 dakikadan fazla baskı oluşmasıdır. Bu baskı oldukça şiddetlidir ve insanın nefesini keserek o an hareket etmesini engeller.

 

Baskı göğüsten, boyun ve omuza doğru şiddetli bir şekilde yayılır. Kalp krizi her an gelebilir ve kalp krizinden korunma yöntemleri vardır. Eğer bunlar doğru ve düzenli bir şekilde uygulanırsa, kalp krizi riski oranı en minimuma düşürülür.

 

Kalp Krizinden Nasıl Korunur?

 

Kalp krizinden korunmak için bir çok yöntem vardır. Bunların başında alkolden ve sigaradan uzak durmak gelir. Alkol ve sigara fazla tüketilirse kalp krizinin başlıca nedenlerinden biridir. Kalp krizine mahal veren önemli bir sebep de obezitedir. Obezite ya da fazla kilo kalp krizine neden olur.

 

Kadın ya da erkek her birey boyuna ve yaşına göre ideal kiloda olmalıdır, böylece hem kalp krizinin önüne geçilmiş olur hem de bireyin yaşam kalitesi fazlasıyla artar. Kalp krizine neden olan bir başka temel sebep de hareketsiz yaşamdır.

 

Her birey günlük olarak kalbine ve bedenine iyi gelecek şekilde fazla kendini yormadan egzersizler yapmalıdır. Eğer bu egzersizler yapılmazsa ve beden fazla hareketsiz kalırsa kalp krizine neden olabilir.