Şimdi AraNeredeyiz

Kalp Hastalıklarını Tanıyalım

 

İnsan vücudu için elbette küçük hastalık yoktur. Hepsi organları dolayısıyla da hayatımızı tehdit eder. Uzun yüzyıllardır insan sağlığının en büyük düşmanlarından biri de kalp hastalıkları olmuştur. Sadece yetişkinlerde değil aynı zamanda çocuklarda da tehdit oluşturur.

 

Kalp hastalıları bazen büyük bazen de çok küçük işaretlerle kendinden haber verir. Ama genellikle küçük işaretler biraz zor algılanır. Onun için temel olarak bazı belirtileri bilmek iyi olacaktır. Eğer vücudunuz size aşağıda belirttiğimiz başlıca işaretleri gönderiyorsa hemen bir kalp uzmanına görünmelisiniz.

 

Kalp Hastalığının Habercisi Belirtiler Nelerdir?

 

Kalp ve göğüs bölgesinde ağrı, sızı hissi.

 

Yüksek tansiyon göstergesi.

 

Ağızda kuruluk.

 

Halsizlik, bitkinlik, çabuk yorulma.

 

İştahın azalması ya da az yemeğin bile rahatsız etmesi.

 

Başlıca Kalp Hastalıkları Nelerdir?

 

Aslında hepimiz ya kalp hastasıyız ya da adayıyız. Kendimizde olmasa da yakınlarımız adına da bu hastalık türlerini tanımak gerekli. Tüm dünyada başlıca karşılaşılan kalp hastalıkları nelerdir bakalım.

 

Doğuştan Kalp Hastalığı: En yaygın olan türüdür. Çok küçük yaşlarda hatta bebeklikte ortaya çıkar.

 

Kalp Damar Hastalıkları: Damar yapısının yarattığı bozukluğa hasta olan kalp de katılır. Hastanın yaşam kalitesini en kısa sürede düşürebilir. Hemen doktor müdahalesi şarttır.

 

Kalp Kapakçığı Genişliği: Küçük ya da ileri yaşlarda görülebilir. Hayat kalitesini kısa zamanda düşürebilecek kadar güçlüdür.

 

Miyokard Enfarktüsü: Bu hastalık genel olarak kalp kasları ile ilgilidir. Kısa zamanda kaslar oksijensiz kalır ve hastalık sıkıntı yaratmaya başlar. Ayrıca nefes darlığı yapabilir. Merdiven çıkmak ya da uzun yol yürümek hasta için eziyet olabilir.

 

Koroner Arter Hastalığı: Yine çok yaygın bir kalp hastalığıdır. Genellikle ileri yaşlarda görülür. Sigara, alkol ya da yoğun stres daha da tetikler.

 

Kalp Yetmezliği: Bu aşamada olan bir hasta için öngörülen iki yol vardır. Ya kalp pili takılması ya da organ nakli yapılmasına karar verilir. ,

 

Kalp sağlığı ve mevcut hastalıkların türleri tedavisi için bilgi alabileceğiniz güvenli bir adres var. Bunun için alsancakilketip.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Anlaşmalı kurumları ve kullanılan tanı araçlarını bakabilirsiniz. Bir telefon ile randevu alarak hemen iletişime geçebilirsiniz.