Şimdi AraNeredeyiz

İnsan hayatı boyunca kendine iyi bakarak ve sağlıklı bir hayat geçirmeyi amaçlayarak yaşar. Bu amaçla birçok faktöre de dikkat etmesi gerekir. Kalp sağlığı da bunlardan biridir. Kalp, yaşamın devam etmesini sağlayan en temel organdır. Kalp durduğunda, diğer her organ sağlıklı olsa bile ne yazık ki kaçınılmaz sonuçlar yaşanır. Bu yüzden kalp sağlığını korumak ve sağlıklı bir hayat yaşamak için bazı konulara dikkat edilmelidir.

 

Kalp, son dönemde dünya genelinde en çok rastlanan sağlık sorunlarından biri olmuştur. Bunda en önemli etki, beslenme şekillerinin değişmesi, yaşamdaki stresin ve kaygının artması örnek olarak verilebilir. Kalp sağlığını korumak için bazı temel noktalara dikkat etmek gerekir.

 

Düzenli ve sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirme

 

Hazır gıdalardan, aşırı tuz ve şeker tüketiminden kaçınma

 

Mümkün olduğunca hareketli bir yaşam

 

Alkol ve sigaradan uzak durmak

 

Stresten uzak durmak

 

Düzenli uyku

 

Kalp sağlığını korumada ve devam ettirmede en önemli adımlardandır. Aynı zamanda özellikle 50 yaş üzeri her bireyin düzenli olarak kontrollere gitmesi gerekir. Bu sayede oluşabilecek gizli hastalıkların da önüne geçilebilir.

 

Ülkemizde ve dünyada kalp hastalıkları sebebiyle vefat eden oldukça fazla insan vardır. Bunların birçoğu farkında olmadan yaşadığı ya da önemsemediği kalp rahatsızlıklarıdır. Bu yüzden hayatı mümkün olduğunca düzenli ve sağlıklı yaşamak oldukça önemlidir. Aynı zamanda düzenli kontroller büyük oranda ciddi rahatsızlıkların önüne geçmenizde yardımcı olur.