Şimdi AraNeredeyiz

Kardiyoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

 

Kalp veya dolaşım sistemlerinin bilim dalı olarak bilinen ve tüm vücudu ilgilendiren branşlar arasına kardiyoloji girmektedir. Öncesinde iç hastalıkları bölümünün bir alt dalı olarak kabul edilen kardiyoloji artık ayrı bir bilim dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konuda tıp eğitimi alan doktorların hepsi bölümlerini seçerken kalp hastalıkları konusuna önem vermektedir.

 

Kişilerde genellikle çabuk yorulma çarpıntı ya da bayılma gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bunun dışında göğüs ağrıları ya da nefes darlığı gibi problemler de ortaya çıkmaktadır. Genellikle bu gibi belirtileri gören kişiler muhakkak uzman bir doktora başvurmaktadır. Kalp vücudumuzun en önemli organları arasında bulunmaktadır.

 

Bundan dolayı onun sağlıklı kalması insan için çok önemli bir yerde bulunmaktadır. Vücuda gerekli oranlarda kan pompalayan bu kısım sayesinde kalp yetmezliğinin önüne geçilmektedir. Vücuda kan pompalanmadığı takdirde büyük sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte birçok hastalık tetiklenmektedir. Her bir hastalığın çözümü kalp ile sağlanmaktadır.

 

Kardiyoloji Bölümünde Ortaya Çıkan Hastalıklar Nelerdir?

 

Kalp hastalıklarına değinildiği takdirde en çok hipertansiyon ile desteklendiği görülmektedir. Bunun yanında aort darlığı ya da aort yetmezliği de ortaya çıkmaktadır. Küçük yaştan başlayarak ileriki yaşlara kadar taşınabilen kalp deliğinde büyüme ya da küçülmeler görülmektedir.

 

Tüm bunlar aslında kalp hastalıklarını tetiklemektedir. Kardiyoloji bölümünde çalışan tüm doktorlar bu alanlarda uzmanlık yaparak çeşitli hastalıkları araştırmaktadır. İnsanlar bir iş yaptıktan sonra hemen yorulma evresine giriyorsa ya da istemsiz bir şekilde kilo veriyorsa kalp hastalıkları ile alakalı bir sıkıntısının olduğu görülmektedir.

 

Çoğunlukla günümüzde popüler olarak yaygınlaşan hastalıklar arasında kalp yetmezliği bulunmaktadır. Bu yetmezlikle birlikte solunumda güçlükler ve gece çok fazla idrara çıkma gibi durumlar görülmektedir.

 

Kardiyoloji Bölümünde Yaşanan Hastalıklar Nasıl Tedavi Edilir?

 

Kişi belli başlı belirtiler yaşadıktan sonra hekime başvurup gerekli tetkikler yaptırmaktadır. Bu incelemelerden sonra ortaya bir rapor çıkmaktadır. Rapor hastaya doktor yardımı ile açıklanmaktadır. Herhangi bir kötü durum yaşanıyorsa ilk önce ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

 

Bunun sonrasında ise doktor hastaya ameliyat önerisinde bulunabilmektedir. Bazı hastalar ilaç tedavisini bitirip çözüm bulamadıktan sonra ameliyat olayına sıcak bakmaktadır. Böylece kesin ve kalıcı çözümler ortaya çıkmaktadır.